11 مرداد 1398

تزریق چربی

تزریق چربی دسپینا کلینیک که به آن انتقال چربی یا  پیوند چربی نیز گفته می‌شود، یک فرآیند جراحی است که طی آن چربی از یک ناحیه بدن به ناحیه دیگر منتقل می‌شود. هدف اصلی این جراحی بهبود یا افزایش حجم و شکل ناحیه‌ای است که چربی در آن تزریق می‌شود. این تکنیک شامل استخراج چربی از ناحیه‌ای مانند شکم یا ران و سپس تزریق مجدد چربی خالص به ناحیه‌ای است که نیاز به بهبود دارد.

جراحان پلاستیک به طور گسترده از پیوند چربی برای بهبود و زیبایی صورت، سینه، دست‌ها، پاها، باسن و سایر ناحیه‌های بدن استفاده می‌کنند. اخیراً، پزشکان فواید درمانی پیوند چربی را در بهبود زخم‌ها و اسکارها، و همچنین توانایی چربی در ترمیم آسیب‌های بافتی پس از پرتودرمانی، مورد تأیید قرار داده‌اند.

عوارض
ورم و کبودی موقت
دوره نقاهت
یک الی دو هفته
مناسب برای
افراد 30 الی 60 سال
ماندگاری
۱ الی ۲ سال
فرآیند تزریق چربی

فرآیند پیوند چربی شامل سه مرحله است:

 • استخراج چربی از ناحیه اهدا کننده با لیپوساکشن
 • تخلیه، سانتریفیوژ و پردازش چربی
 • تزریق مجدد چربی تصفیه شده به ناحیه ای که نیاز به بهبود دارد

در مرحله اول، چربی از ناحیه اهداکننده با استفاده از تکنیک لیپوساکشن استخراج می‌شود. این استخراج عموماً با روش‌های دستی و با استفاده از کانول‌های نازک و ورودی‌های کوچک صورت می‌گیرد. در این مرحله، استفاده از روش‌های لیپوساکشن لیزری یا اولتراسونیک توصیه نمی‌شود، زیرا ممکن است سلول‌های چربی را آسیب ببینند.

سپس چربی از مواد زائد، مایع اضافی و سلول‌های مرده پاکسازی می‌شود. این پاکسازی معمولاً با تخلیه و سانتریفیوژ انجام می‌شود یا از روش شستشو با محلول نمکی استریل نیز استفاده می‌شود. سپس چربی تمیز شده مجدداً به صورت قطرات کوچک در سراسر بافت زیر پوستی ناحیه گیرنده تزریق می‌شود. این برای اطمینان از خون‌رسانی بهتر به هر قطره چربی است تا بتواند زنده بماند. مقدار چربی تزریق شده بر اساس حجم سی‌سی اندازه‌گیری می‌شود و با توجه به ویژگی‌های بیمار و ناحیه مورد نظر، می‌تواند متفاوت باشد.

نواحی بدن برای تزریق چربی

پیوند چربی معمولاً با استفاده از یک طیف گسترده از داروهای بیهوشی انجام می‌شود. انتخاب نوع بیهوشی معمولاً به حجم چربی که از ناحیه اهداکننده با استفاده از لیپوساکشن استخراج می‌شود، بستگی دارد. استخراج حجم کمی از چربی می‌تواند با استفاده از یک بیهوشی موضعی تحمل شود. اما حجم‌های بزرگتر (بیش از 500 سی‌سی) تقریباً همیشه نیاز به بیهوشی IV یا بیهوشی عمومی دارند. بیهوشی موضعی ممکن است توسط جراح انجام شود، اما برای بیهوشی IV یا بیهوشی عمومی، معمولاً نیاز به CRNA (متخصص بیهوشی پرستاری با مدرک رسمی) یا بهتر از آن، متخصص بیهوشی با گواهی از هیئت مدیره است.

نواحی رایج پیوند چربی

خلاصه ای از کاربردهای رایج پیوند چربی و حجم چربی تزریق شده به شرح زیر است:

صورت (10cc – 100cc کل)

 • با افزودن حجم به نواحی توخالی یا چروکیده مانند ناحیه زیر چشم و چین های نازولبیال ظاهر جوان را بازیابی می کند.
 • به ترمیم جای زخم کمک می کند.
 • به گونه‌ها حجم می‌دهد تا استخوان‌های گونه‌ای بلندتر ایجاد شود.
 • بافت و ظاهر پوست را بهبود می بخشد.

سینه (25cc-400cc، هر سینه)

 • اندازه سینه را یک یا دو فنجان افزایش می دهد.
 • عدم تقارن سینه را اصلاح می کند.
 • آسیب بافتی ناشی از تشعشع را ترمیم می کند و می تواند انقباضات کپسولی ایمپلنت سینه را درمان کند.
 • به اصلاح بدشکلی های اسکار ناشی از لامپکتومی یا بازسازی سینه کمک می کند.

باسن (100cc-300cc، هر طرف)

 • برای دستیابی به نمای زنانه تر و نسبت دور کمر به باسن، حجم می دهد.

باسن (200cc-1300cc+، هر گونه)

 • باسن را پرتر نشان می دهد.
 • افزایش اندازه باسن (با نام مستعار لیفت باسن برزیلی)
 • دست و پا (5-10 سی سی، در هر اندام)
 • چین و چروک را کاهش می دهد و ظاهر را جوان می کند.
 • پد برای پاهای استخوانی فراهم می کند.
پیوند چربی مناسب کیست

پیوند چربی صورت تقریباً برای هر کسی که به فیلرهای پوستی علاقه دارد، مناسب است، زیرا هر نوع درمان معمولاً برای نگرانی‌های مشابه استفاده می‌شود. برخی از اصلاحاتی که با تزریق چربی امکان پذیر است شامل کاهش خطوط و چین و چروک، کاهش حجم در لب‌ها یا گونه‌ها و جای زخم قابل مشاهده آکنه است. همچنین از بافت چربی برای پر کردن خطوط ریز که در اطراف دهان، شقیقه‌های فرورفته، حفره‌های زیر چشم و خطوط پیشانی تشکیل می‌شوند، استفاده می‌شود.

قسمت های مناسب برای برداشت چربی کدام است ؟
معمولا از چربی های مناطقی استفاده می شود که با رژیم غذایی حجم آنها کم نمی شود . مانند قسمت های خارجی ران و باسن . قسمت هایی که بیشتر استفاده می شود مانند پهلو ، ران ، چربی زیر شکم و … می باشد
آیا بعد از تزریق چربی نیاز به مراقبت های خاصی می باشد ؟
بهتر است بعد ،از ماساژ و یا فشار ناحیه تزریق شده جدا خودداری کنید . زیرا ممکن است سبب جابه جایی مواد تزریق شده در پوست شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *